
Már a belépés pillanatában megérint bennünket az intimitás, amire később Vidák István föl is hívja figyelmemet. A kelmekészítés az asszonyok dolga- mondja, ha megjelenik előttünk egy nő, akkor látjuk teljes életnagyságban, majd közelebb kerülünk hozzá, megfigyelhetjük öltözetét, bőrének redőit, majd lelkének rezdüléseit. Idővel talán legbelső titkait is elárulja a férfinak, akivel él, akit társául fogad, aki jó esetben egy életen át a párja. Mint az asszonyokhoz, úgy kell közelítenünk ehhez az egészséges, változatos, színes, festői világhoz, hiszen a nemezből készült kelmék csodálatosak - javasolja Vidák István nekem, aki újra rájön, a nők valóban csak a férfiak által teljesedhetnek ki, és fordítva. A férfi elkészíti a közös ház szerkezetét, megépíti asszonyának otthonukat, amit majd az asszony rendez be szövött, fonott, nemezelt kelmékkel.
Erről mesél a továbbiakban Vidák István, aki végigjárta a világot, azzal a céllal, hogy kutatva, begyűjtve, rendszerezve, újra felfedezze, összegezze mindazt az ismeretet, amit a világ népei évezredek alatt a nemezről megtanultak. Rajtuk kívül kevesen tudnak többet erről a nemes anyagról, amit emberek milliói még mindig nem becsülnek eléggé, s bár diadalútja most elkezdődött, Nagy Mari és Vidák István féltik is ezt a technikát az aktuális divattól.
István 70-es évek Magyarországáról indult párjával, Nagy Marival, s céljuk volt eggyé nemezelni a világot. Összehozták keletet nyugattal, világtalálkozókat szerveztek és óvodásokat tanítottak, játszóházat álmodtak, maga a szóösszetétel is az Ő leleményüket dicséri. A kecskeméti Szórakaténusz Múzeumot jórészt ketten tették legendás játszóhellyé, s idővel gyermekeik is belenevelődtek a nemezbe!

Korábbi kiállításaikon gazdag gyűjteményüket tárták az érdeklődők elé, néhány éve viszont már inkább saját munkáikkal mutatkoznak be. A kiállításon életrajz, pontos katalógus tájékoztatja a látogatót, aki ámuldozva, leplezetlen érdeklődéssel halad e csudás leplek között, lépésről-lépésre megállva, félénken megtapintva a létező legősibb kelme XXI. századi családi csodavilágát…
A kiállítás megnyitóján közreműködött Galánfi András a Népművészet mestere, volt közös éneklés, s Polyák Albert értő elemzésével hitelesen helyezte el Nagy Marit és Vidák Istvánt a magyar hagyományok őrzésében és átmentésében meghatározó szerepet betöltő, ismereteiket szerte a világon szeretettel átadó kézműves mesterek kicsiny táborában.
Forrás: Szoboszlói Színes– Kiss Klára – Fotó: Buzási László
Forrás: Szoboszlói Színes– Kiss Klára – Fotó: Buzási László
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése